Вести од Новости

ТРАГЕДИЈА ВО ТЕТОВО: УНИЈАТА НА ЗМСТАС ПОВИКУВА НА ПОДДРШКА И СОЛИДАРНОСТ

Унијата на ЗМСТАС предводена од Здружението „ЗА НАС“ изразува длабока тага за трагедијата која вечерва се случи во тетовската модуларна болница. Сочувство до семејствата на настраданите и повредените.

Прочитај повеќе

РЕАКЦИЈА НА УНИЈАТА: ВО ОВОЈ МОМЕНТ НАЈМАЛКУ НИ Е ПОТРЕБНО ДЕГРАДИРАЊЕ И ОМАЛОВАЖУВАЊЕ НА НАШАТА ПРОФЕСИЈА

После една цела година борејќи се во првите редови против пандемијата предизвикана од корона вирусот, после многу заразени, но за жал и многу починати медицински сестри, доктори и останат здравствен персонал, сметаме дека е несовесна реакцијата на поединци кои протесниот марш против новите заштитни мерки го искористија за омаловажување и невреднува

Прочитај повеќе

СОЧУВСТВО ДО СЕМEЈСТВОТО НА ПРЕРАНО ЗГАСНАТИОТ МЛАД ЖИВОТ: 28 ГОДИШНАТА МЕДИЦИНСКА СЕСТРА МИРЛИНДА АЗИЗИ ПОЧИНА ПО КОМПЛИКАЦИИ ОД КОВИД 19

Во текот на вчерашниот ден по компликации предизвикани од вирусот ковид 19 почина младата сестра од Кичево. На само 28 години, дипломираната медицинска сестра по заразувањето на работното место не успеа да го дочека признавањето на високата школа.

Прочитај повеќе